Sıkça Sorulan Sorular

925 ayar gümüş nedir?

Gümüş bir takı, aksesuar, hediyelik almaya karar verdiğinizde 925 ayar gümüş ifadesiyle karşılaşırsınız. Peki bu ne anlama geliyor? Yukarda da belirttiğimiz gibi takı ve mücevher yapımında en fazla kullanılan gümüş ayarı 925 olmaktadır. Gümşüm Fashion Jewelry olarak adlandırılan bu ayarın içeriği %92,5 gümüş, %7,5 bakır oranına sahiptir. Tüm dünyada mücevher yapımı için en uygun ayarın 925 olduğu kabul edilmekte, aralığın mutlaka 950 ile 800 arasında olması gerektiği değerlendirilmektedir.

Kolay dövülebilen ve ışığı çok iyi yansıtan gümüş metali inceltilmeye son derece müsaittir. 1 gram gümüş ile 2 km’den uzun ince tel yapılabilmekte, dayanıklılığı ve işlene bilirliği ile öne çıkmaktadır. Bu yüzden de takı ve mücevher imalatında çok fazla tercih edilmekte, şekillendirilmesi için bir miktar sertleştirilmesi gerektiği için bakır ile alaşım yapılmaktadır. Bu alaşımda en uygun değer 925 ayar olduğu için bir gümüş takı, hediyelik almaya kalktığınızda en fazla duyduğunuz 925 ayar olduğudur.

 

Gümüş Satın Alırken Ayarın Önemi

Gümüş bir takı alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunların başında ayar geliyor. Gümüş ayarı mutlaka eşyanın üzerinde yer almalı ve okunmalıdır. Takı ve eşyalarda gümüşü işleyebilmek için alaşımlar yapılmadan sertleştirmek zordur. Bu yüzden de ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900, 925 ayar şeklinde üretilmektedir. 925 ayar gümüş, 1 kilogram gümüşün 75 gramı alaşım, 925 gramı saf gümüş olduğu anlamına gelir. Satıcı tarafından bunun belirtilmesi gerekir. Ayarına göre fiyatı değişir.

Gümüşün Faydaları Nelerdir?

Tarihi varlığı çok eski yıllara dayanan gümüş, M.Ö 3100 yıllarında Mısırlılar, 2500 yıllarında Persliler ve Çinliler tarafından kullanılmıştır. İlk olarak Romalılar tarafından işlenmeye başlanmış, M.Ö 700’lü yıllarda Lidyalılar tarafından para olarak basılmıştır. Günümüzde hediyelik eşyalarda, takılarda, aksesuarlarda, ev eşyalarında ve daha pek çok alanda kullanılmaya devam edilmektedir. Her ne kadar gümüş dendiği zaman akla ilk olarak estetiği, şıklığı, gümüş takıların, eşyaların zarafeti gelse de gümüş kullanmak sadece bundan ibaret değil. Gümüş madeni, yapısı gereği pek çok fayda sağlıyor.

Telkâri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Telkâri, gümüşün el ile özel olarak işlenmesine dayanan bir sanattır. Telkâri ile yapılan süslemeler, fabrikalardakilerden farklıdır ve küçük imalathanelerde, atölyelerde tamamen el işçiliği ile gerçekleştirilir. Bu yüzden de ortaya çıkan her eser, eşsiz özelliklere sahip olur. Çok ince işçilik detayları barındırdığı için tam da el emeği, göz nurudur. Telkâri ustaları ham gümüşü potada eritir ve işlemden geçirerek kendi yaptıkları iki ya da daha fazla gümüş teli bağlayıp şekil vererek ortaya bir sanat eseri çıkarırlar.

Ülkemizde kökleri oldukça eskiye dayanan telkâri, özellikle Mardin’in Midyat ilçesiyle Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yaygın olarak yapılmaya devam ediyor. Beypazarı’na telkâri sanatının ahilik ile kazandırıldığı biliniyor. 40-50 yıldır Beypazarı’nda rağbet biraz daha artmış, tamamen telkâri sanatıyla uğraşan 100’ün üzerinde atölye sanatı icra etmeye devam etmektedir.

 

 

Siparişimi verdim şimdi ne yapmalıyım ?

 

Gümüşüm sayfasında siparişleriniz Banka Havalesi, kredi kartı ve kapıda ödeme ile alınmaktadır. Banka havalesi ile vermiş olduğunuz siparişlerde, size belirtilen banka hesap numaralarından herhangi birine ödeme yapmanız gerekir. Ödeme işlemi sırasında açıklama kısmına sipariş verdiğiniz ürünü yazmayı lütfen unutmayınız. Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişlerde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ürün siparişi esnasında vermiş olduğunuz e-mail adresinize siparişinizin durumu ile ilgili bilgiler gönderilecektir. Gerekli durumlarda müşteri hizmetlerimiz sizi telefon ya da e-mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Kapıda ödeme ile vermiş olduğunuz siparişleriniz ürün kapınıza gelince kargo firması sizden bu ücreti tahsil edecektir. 

Kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyorum. Sitenize ne kadar güvenebilirim?

 

Sitemizde kredi kartı için haberleşmede her aşama güvenlik altına alınmıştır. Kredi kartı bilgilerinin siteden bankaya aktarılması ile ilgili güvenlik, bankanın sunduğu maksimum güvenlik ile gerçekleşmektedir.

 

Söz konusu güvenliğin çok sayıda bileşenin yanında, CVV2/CVC2 kodu da çalıntı kart veya kart bilgileri ile alışverişe karşı önlem olarak sitemizde kullanılmaktadır. Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde siz ve kredi kartını size tahsis eden banka haricinde hiçbir kişi, kurum ve kuruluş tarafından bilgilerinize ulaşamamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine iletmekte ve işlem sonucunu müşteriye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. Online işlemin bir sonucu olarak aktarılan kredi kart bilgilerine tarafımızdan dahi erişilmesi mümkün değildir.

 

İsterseniz Havale & Eft Ödeme Yöntemini de Kullanabilirsiniz.